Από τον ΟΑΣΑ ανακοινώνεται ότι στο πλαίσιο
εφαρμογής μέτρων από το Υπουργείο Υποδομών Μεταφορών και Δικτύων για την
αντιμετώπιση της λαθρεπιβίβασης στα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς, με στόχο να
μειωθεί
η εισιτηριοδιαφυγή, εκτός από την αύξηση των ελέγχων κομίστρου σε όλα τα
Μ.Μ.Μ.
θα εφαρμοστεί από την Δευτέρα 1/7/2013 το μέτρο της υποχρεωτικής επιβίβασης
των
επιβατών από την μπροστινή θύρα των λεωφορείων, με επίδειξη
εισιτηρίου ή κάρτας στον οδηγό, αρχικά σε επιλεγμένες γραμμές, ώστε στη
συνέχεια να γενικευθεί προοδευτικά και στις υπόλοιπες γραμμές του
δικτύου.
Οι γραμμές αυτές
είναι :
Αριθμός
γραμμής
|
Ονομασία γραμμής
|
24
|
ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ-ΙΛΙΟΝ-ΣΤ.ΜΕΤΡΟ
ΑΓ.ΑΝΤΩΝΙΟΣ
|
25
|
ΚΑΜΑΤΕΡΟ-ΙΛΙΟΝ-ΣΤ.ΜΕΤΡΟ
ΑΓ.ΑΝΤΩΝΙΟΣ
|
025
|
ΙΠΠΟΚΡΑΤΟΥΣ-ΠΡΟΦ.ΔΑΝΙΗΛ
|
026
|
ΙΠΠΟΚΡΑΤΟΥΣ-ΒΟΤΑΝΙΚΟΣ
|
027
|
ΙΠΠΟΚΡΑΤΟΥΣ-ΟΡΦΕΩΣ
|
054
|
ΠΕΡΙΣΣΟΣ-ΑΚΑΔΗΜΙΑ-ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
|
060
|
ΜΟΥΣΕΙΟ-ΑΚΑΔΗΜΙΑ-ΛΥΚΑΒΗΤΤΟΣ
|
100
|
ΠΛ.ΚΟΥΜΟΥΝΔΟΥΡΟΥ-ΚΟΛΩΝΑΚΙ-ΑΓΟΡΑ
|
209
|
ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ-ΣΥΝΤΑΓΜΑ
|
227
|
ΑΝΩ
ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ-ΑΓ.ΑΡΤΕΜΙΟΣ
|
602
|
Ν.ΙΩΝΙΑ-ΚΑΛΟΓΡΕΖΑ-ΣΤ.ΠΑΝΟΡΜΟΥ
|
651
|
ΨΥΧΙΚΟ-ΠΑΝΟΡΜΟΥ
Α
|
653
|
ΨΥΧΙΚΟ-ΠΑΝΟΡΜΟΥ
Β
|
859
|
ΠΕΙΡΑΙΑΣ-ΔΕΞΑΜΕΝΕΣ
|
114
|
ΓΛΥΦΑΔΑ-ΚΑΒΟΥΡΙ-ΒΟΥΛ/ΓΜΕΝΗ(μέσω
ΜΑΡΙΝΑΣ)
|
116
|
ΓΛΥΦΑΔΑ-ΒΑΡΗ-ΚΙΤΣΙ
|
120
|
ΓΛΥΦΑΔΑ-ΒΑΡΗ(ΠΗΓ/ΚΙΑ)-ΠΡΟΑΣΤ.ΣΤ.ΚΟΡΩΠΙΟΥ
|
124
|
ΓΛΥΦΑΔΑ-ΑΓ.ΤΡΙΑΔΑ-ΑΓ.ΤΡΥΦΩΝΑΣ
|
125
|
ΣΤ.ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΚΟΠΕΙΟ-ΠΑΙΑΝΙΑ-ΒΑΡΚΙΖΑ
|
128
|
ΓΛΥΦΑΔΑ-ΤΕΡΨΙΘΕΑ
|
149
|
ΓΛΥΦΑΔΑ-ΒΑΡΗ-ΒΑΡΚΙΖΑ
|
162
|
ΒΟΥΛΑ-ΠΑΝΟΡΑΜΑ(ΚΟΙΜΗΤΗΡΙΟ)
|
163
|
ΒΟΥΛΑ-ΠΗΓΑΔΑΚΙΑ
|
170
|
ΓΛΥΦΑΔΑ-ΒΑΡΚΙΖΑ-ΒΑΡΗ
|
202
|
ΣΤ.ΔΑΦΝΗ-ΣΤ.ΣΥΓΓΡΟΥ
ΦΙΞ
|
205
|
ΓΛΥΦΑΔΑ-ΣΟΥΡΜΕΝΑ-ΤΕΡΨΙΘΕΑ
|
207
|
ΓΛΥΦΑΔΑ-ΤΕΡΨΙΘΕΑ
|
212
|
ΣΤ.ΔΑΦΝΗ-ΥΜΗΤΤΟΣ-ΒΥΡΩΝΑΣ-ΚΑΡΕΑΣ
|
247
|
ΕΛΛΗΝΙΚΟ-ΣΤ.ΑΓ.ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ(μέσω
Λ.ΑΛΙΜΟΥ)
|
301
|
ΤΟΠΙΚΗ
ΑΝΘΟΥΣΑΣ
|
307
|
ΣΤ.ΔΟΥΚ.ΠΛΑΚΕΝΤΙΑΣ-ΓΛΥΚΑ
ΝΕΡΑ-ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟΣ
|
322
|
ΑΓ.ΝΙΚΟΛΑΟΣ-ΒΡΑΥΡΩΝΑ
|
323
|
ΒΡΑΥΡΩΝΑ-ΑΓ.ΝΙΚΟΛΑΟΣ
|
324
|
ΑΝΘΟΥΣΑ-ΠΑΛΛΗΝΗ-ΚΑΝΤΖΑ
|
330
|
ΚΟΡΩΠΙ-ΑΓ.ΜΑΡΙΝΑ
|
404
|
ΣΤ.ΕΘΝ.ΑΜΥΝΑΣ-ΣΤ.ΧΑΛΑΝΔΡΙ
|
501
|
ΠΕΥΚΗ-ΜΑΡΟΥΣΙ
Α
|
522
|
ΣΤΑΘΜΟΣ
ΚΗΦΙΣΙΑΣ-ΑΔΑΜΕΣ Α
|
523
|
ΣΤΑΘΜΟΣ
ΚΗΦΙΣΙΑΣ-ΑΔΑΜΕΣ Β
|
524
|
ΣΤΑΘΜΟΣ
ΚΗΦΙΣΙΑΣ-ΠΟΛΙΤΕΙΑ
|
526
|
ΣΤ.ΚΗΦΙΣΙΑΣ-ΚΕΦΑΛΑΡΙ
|
527
|
ΠΕΥΚΗ-ΜΑΡΟΥΣΙ
Β
|
530
|
ΣΤΑΘΜΟΣ
ΚΗΦΙΣΙΑΣ-ΜΕΛΙΣΣΙΑ-Ν.ΠΕΝΤΕΛΗ
|
541
|
ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ-ΣΤ.ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
|
543
|
ΣΤΑΘΜΟΣ
ΚΗΦΙΣΙΑΣ-ΝΟΣ.ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ
|
560
|
ΣΤΑΘΜΟΣ
ΚΗΦΙΣΙΑΣ-ΜΟΡΤΕΡΟ-Ν.ΕΡΥΘΡΑΙΑ
|
604
|
ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ-Ν.ΙΩΝΙΑ
|
605
|
ΠΕΡΙΣΣΟΣ-ΑΝΩ
ΠΑΤΗΣΙΑ
|
640
|
ΤΟΠΙΚΗ
ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ
|
642
|
ΗΡΑΚΛΕΙΟ-ΑΓ.ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ-ΠΕΥΚΗ
|
819
|
ΠΕΡΑΜΑ-ΝΕΚΡ.ΣΧΙΣΤΟΥ
|
Τα λεωφορεία των
γραμμών αυτών
θα φέρουν ειδική σήμανση στις θύρες και στη φωτεινή επιγραφή τους, ώστε
να
γίνονται αντιληπτά από τους επιβάτες.